Proč je i v dnešní přetechnizované době bezdrátový rozhlas důležitý

Obecní rozhlas patří i dnes k běžnému vybavení jak malých obcí, tak i menších měst, popř. jej najdeme v rozsáhlých areálech velkých podniků. Zejména obce dobře vědí, jak velký význam mají a proč se vyplatí je udržovat v chodu i nadále. Pojďme najít ty hlavní důvody, proč tomu tak je. 

Jak bezdrátový rozhlas funguje? 

Základem je ústředna, která se nachází vesměs přímo na obecním úřadě. Na sloupech veřejného osvětlení najdeme tzv. hnízda, což je venkovní přijímač, anténa a ampliony. Hnízda se napojují buď na rozvody veřejného osvětlení nebo na solární panel. Vedení obce či firmy obsluhuje rozhlas přes SW ve svém PC nebo mobilním telefonem. 

Výhody bezdrátového rozhlasu

  • Signál se šíří vzduchem, nehrozí přerušení vlivem přetnutí drátu 
  • Vydrží fungovat 72 hodin bez přívodu elektřiny (celý systém vč. ústředny) 
  • Počet hnízd není omezen 
  • Všechna hnízda vysílají v totožný čas – jde o rádia 
  • Vysílání lze převést na web a z něj jej online nebo ze záznamu poslouchat 
  • Systém umí rozesílat SMS zprávy, e-maily či zprávy na pagery  
  • Hlášení lze nahrát dopředu a poté nastavit datum a čas vyhlášení 
  • Lze jej napojit na varovné systémy typu hladinoměr (ultrazvukem odraženým od hladin měří výšku hladiny) nebo sirény JSVV – jednotný systém vyrozumění varování obyvatelstva ČR 

Bezdrátový rozhlas, varovné systémy a jejich účinnost v krizových situacích 

I naše země se čas od času potýká s přírodními či člověkem způsobenými katastrofami. Vzpomeňme třeba na obří povodně z roku 1997 na Moravě nebo 2002 v Čechách. Loni jsme zažili šokující řádění tornáda síly F4 (druhý nejsilnější stupeň), které v délce 26 km doslova zlikvidovalo několik obcí na pomezí Břeclavska a Hodonínska. V současné době nás pro změnu trápí nepříjemně blízký válečný konflikt na Ukrajině. Zkrátka jsou a budou situace, který vyžadují varování obyvatel. 

Bezdrátový rozhlas funguje 72 hodin bez nutnosti napájení ze sítě 230V/veřejného osvětlení, což poskytuje dostatek času pro varování obyvatel. Hlášení lze provádět i mimo ústřednu, a to přes záložní pult. Ten rovněž funguje 3 dny bez napájení a lze jej umístit na odlišné a bezpečné místo, mimo radnici. Má zkratku PRAV – Pul Rychlé Aktivace Vysílání. Samozřejmostí je ovládání po síti, kdy má obsluha nainstalovaný obslužný program kdekoliv – typicky neuvolněný starosta v práci nebo doma. 

Když např. povodeň smete část sloupů s hnízdy, i tak lze nadále používat zbylá hnízda na neporušených sloupech. Právě přírodní katastrofy často omezí nebo přeruší signál mobilních operátorů a přívod elektrické energie. Obce často používají tzv mobilní rozhlas, ten však za této situace nefunguje. Ideálním řešením se jeví ostrovní systém, tedy sloupy napájené solárním panelem, obsahující ideálně v zemi akubox s akumulátorem pro zálohování energie. To je stav, který zvyšuje naději na to, že rozhlas a potažmo varování pro občany bude aspoň omezeně fungovat i za povodní, požárů nebo za války.  

Máte zájem o bezdrátový rozhlas ve vaší obci nebo ve firmě? Kontaktujte nás prosím ZDE