Dotace na veřejné osvětlení: jaké požadavky je třeba splnit?

S dotacemi se v poslední době doslova roztrhl pytel. Získat je lze na fotovoltaiku, na tepelná čerpadla a na podobná úsporná opatření, která sníží energetickou náročnost rodinného domu. Vedle zmíněných jednorázových příspěvků je možné požádat také o dotace na veřejné osvětlení. Připraveno je několik desítek milionů korun, které se Ministerstvo životního prostředí rozhodlo uvolnit k těmto účelům. 

Veřejné osvětlení jako nedílná součást měst i obcí

Jen si to představte – procházíte se večer městem nebo ulicemi, které tak důvěrně znáte. Jenže na cestu vám prakticky nic nesvítí. Jediným ukazatelem směru je baterka, kterou máte zabudovanou v mobilním telefonu. Aby se podobným scénářům předcházelo, investují starostové či primátoři do veřejného osvětlení, díky kterému se mimo jiné i sníží riziko přepadení, jelikož lidé najednou vidí kolem sebe. 

Jenže takové veřejné osvětlení není levnou záležitostí, stejně tak nemluvíme o zrovna ekologickém řešení. Proto se Ministerstvo životního prostředí rozhodlo motivovat obce a města ke koupi úspornějšího LED řešení, které je vůči planetě šetrnější. Pakliže se rozhodnou k tomuto kroku, mohou požádat o dotace v maximální výši dvou milionů korun. 

Šetrné veřejné osvětlení přináší řadu výhod

Ekologičtější způsob, jak prosvětlit město. Nejčastější důvod, proč se starostové a primátoři rozhodují podstoupit tento krok. Možnost získat vysokou dotaci je pouze jistým plusem, který však berou v potaz. Na seznamu benefitů šetrného veřejného osvětlení se však najde vícero položek. 

Pozitivní vliv na přírodu, a nakonec také na zdraví člověka. I to je další položka na zmiňovaném seznamu výhod. Nesmíme opomenout ani úsporu, ke které v městské kase dojde. 

Solarni LED verejne osvetleni ulice

Jak lze získat dotace na veřejné osvětlení

Ale jak získat dotaci na veřejné osvětlení, ptáte se? Odpověď je prostá – stačí vyplnit žádost. Jenže ještě předtím je zapotřebí splnit několik podmínek. Tou klíčovou je dodržovat přijatelnou míru světelného znečištění. Se splněním tohoto kritéria máte možnost získat až padesátiprocentní dotaci na pořízení světel do ulic města či obce. 

Kdo dostává přednost, tak jsou města či obce, jež se rozhodla své ulice osadit takovými svítidly, jež budou mít teplejší odstíny a nižší hladinu takzvané modré složky spektra. Při zjišťování stavu svítidel se před schválením (nebo naopak zamítnutím žádosti) bude zaměřovat světlo směrem dolů, do dolního prostoru. 

Na rekonstrukci nebo úpravu soustavy světelného osvětlení

Dotaci však nelze získat ve všech případech. Tato možnost přichází v úvahu tehdy, kdy se město či obec rozhodla rekonstruovat tuto část svého zákoutí. Stejně tak o ni lze požádat ve chvíli, kdy má dojít k úpravě soustavy světelného osvětlení. Rozhodli jste se i ve vaší obci nebo vašem městě k tomuto kroku? Chcete přinést obyvatelům zase vyšší komfort života? Vybavte ulice světly od společnosti Ledeos, která se řadí mezi přední české výrobce LED osvětlení.