Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Moderní LED světelné zdroje

Moderní LED světelné zdroje vzbuzují velký zájem mezi domácnostmi i firmami. Dlouhá výdrž, dobrá svítivost a bezkonkurečně nízká spotřeba elektřiny jsou pádnými argumenty pro obnovu světelného vybavení.

Zůstává otázkou, zda je nezbytné měnit stávající svítidla a investovat do nákupu zcela nových. Taková investice může mít delší dobu návratnosti a zároveň zde vyvstává problém demontáže starých a montáže nových svítidel, na kterou si nemusí troufnout každý.

Hledají se řešení, která jsou schopna využít stávající světelnou techniku. A tak se postupně klasické žárovky zaměňují za tzv. LED "žárovky". Tedy za světelný zdroj, který má osazené LED diody, a který má závit na připevnění do objímky.

LED žárovky se jeví jako jednoduché řešení úspory elektrického proudu.
Mají však několik obtížně překonatelných technických omezení:

 

Tip LEDEOS: Porovnání LED žárovky a LED Modulu MONKEY (byl vyvinut pro nahrazení LED žárovek) naleznete ZDE.

Je smutnou pravdou, že levné LED žárovky pokazili pověst LED osvětlovací technologii. Díky výše uvedeným technologickým problémům měly nízkou životnost a rychlý úbytek svítivosti v čase - levné také zpočátku nebyly.

Moderní LED žárovky (často osazené kvalitními SMD 2835 LED) se snaží uvedené těžkosti minimalizovat. Takové LED žárovky pak patří k těm dražším a dá se u nich předpokládat výdrž v rozmezí mezi 20 000 až 30 000 hodinami. Pro správný výběr LED žárovky Vám můžeme pouze doporučit poradu se zkušeným prodejcem LED osvětlení.
Nákupům v akčních nabídkách supermarketů a hypermarketů je lepší se vyhnout - v drtivé většině nabízejí staré typy SMD LED diod (např. SMD 5050 LED) nebo výběhové typy s nekvalitními komponenty.