Biodynamické světlo - novinka v naší nabídce

domy-cervena-podklad_UPRAVA

Biodynamické světlo je umělé světlo, které co nejlépe napodobuje přirozený světelný cyklus den – noc, resp. biologický denní rytmus. Přes den tedy vydává spíše bílé světlo, naopak k večeru a v noci se zbarvuje do oranžova a částečně nebo zcela potlačuje bílou složku.

Posledních přibližně 50 let se svítilo v ulicích tzv. sodíkovými výbojkami oranžové barvy. Ač šlo o neefektivní zdroj světla, barevně to bylo v pořádku. Zejména v posledním desetiletí ale došlo spolu s rozvojem LED technologií k bezhlavému instalování bílého nebo neutrálního světla s vysokým obsahem modré vlnové délky. To způsobuje organismům (člověku, zvěři i hmyzu) tzv. desynchronizaci cirkadiánních rytmů. Jinými slovy – hovoříme zde o negativním vlivu na spánek (potlačuje spánkový hormon melatonin) a biodiverzitu v přírodě. Umělé světlo s vysokým obsahem modré vlnové délky hmyz přitahuje, což vede k jeho dezorientaci a aktivitě v době odpočinku, což vede k jeho úhynu.

LED osvětlení bílé barvy bylo historicky vyvinuto pro účely interiéru, tedy do kanceláří, škol apod. Instalaci do exteriéru nepředcházela žádná dopadová studie a nyní jsme v situaci, kdy např. v Evropě došlo za posledních 30 let k úbytku cca 75% biomasy létajícího hmyzu. 

TYP SVETLO UP
  • Zlepšují kvalitu spánku (tedy stav psychiky jedince)
  • Přirozené & ekologické osvětlení
  • Jsou energeticky úsporné
 
Dalším řešením je pořízení tzv. PC Amber (Phosphor Converted Amber) svítidel. Za tímto názvem se skrývají svítidla s teplotou chromatičnosti okolo 1.800 K. Ta rovněž mají minimální podíl modré spektrální složky, resp. krátkých vlnových délek. 
Více ZDE.
Porovnani 2
Působivé srovnání bílého a oranžového světelného spektra našeho biodynamického světla na stejném místě v obci Horní Bečva

Více informací o biodynamických svítidlech

Nabízíme jak technické konzultace, tak zpracování nezávazné cenové nabídky, instalaci solárních světel, dopravu až do místa určení a kvalitní servis. K ceně montáže je připočtena doprava.

Samozřejmostí je osazení osvětlení individuálně na základě návrhu zákazníka a podle lokality umístění.